Jak umówić się na spotkanie?

Termin spotkania ustalamy telefonicznie. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00. Proszę o cierpliwość. Jeśli nie odbieram telefonu, oznacza to, że właśnie trwa spotkanie z Pacjentem. Proszę o ponowny telefon później. Z szacunku dla Państwa prywatności nie oddzwaniam na nieodebrane połączenia.

Termin spotkania można ustalić mailowo. Odpisuję też na SMSy.

Czy podczas spotkania otrzymam receptę na odpowiednie leki?

Jako seksuolog-psycholog nie jestem lekarzem i nie przepisuję środków farmakologicznych.

Jeśli poczas pierwszego spotkania lub w toku terapii podejrzewam, że kłopoty Pacjenta mogą mieć charakter organiczny, proponuję poszerzenie diagnostyki o medyczną. Wskazuję wówczas, jakie badania laboratoryjne (np. poziomu hormonów) lub fizykalne (np. badanie ginekologiczne) należy wykonać. Doradzam również, z lekarzem jakiej specjalizacji należy się skonsultować (np. z psychiatrą).

Ile spotkań będzie potrzebne, aby rozwiązać mój problem?

Czas, w którym osiągnięte zostaną założone cele, zależy od kilku czynników – charakteru i złożoności problemu, wybranego przez nas stylu pracy, a także od motywacji Pacjenta, otwartości i gotowości na wprowadzanie zmian w swoim życiu.

Często skuteczne rozwiązanie problemu odnajdujemy już podczas pierwszych kilku spotkań (porada psychologiczna, wsparcie psychologiczne). Równie wiele osób decyduje się jednak na stały kontakt terapeutyczny i regularne spotkania przez dłuższy okres czasu (terapia psychologiczna) – zazwyczaj jest to kilka/ kilkanaście miesięcy.

Zazwyczaj wstępnie proponuję np. 5 spotkań. Podczas ostatniego podsumowujemy to, czego udało się nam dotychczas dowiedzieć, zrozumieć, osiągnąć – a także zmienić, naprawić. Możemy wówczas podjąć decyzję o zakończeniu pracy na tym etapie lub kontynuowaniu terapii.

Czy psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa?

Priorytetem w terapii jest wzajemne zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Wszystko, co dzieje się w gabinecie terapeutycznym objęte jest ścisłą tajemnicą. Nie zostanie przekazane innym osobom (np. instytucjom ani członkom rodziny Pacjenta) bez zgody Pacjenta.

Swoją pracę poddaję superwizji, zasięgając opinii i porady innych doświadczonych terapeutów. Podczas konsultacji z superwizorem nie ujawniam jednak danych osobowych Pacjentów ani żadnych informacji, które mogłyby służyć rozpoznaniu osoby.


e-mail: justyna@dobre-rozmowy.pl